DUNYA'DAN HABERLER

Avrupa’da Kavurucu Yaz Sinyalleri Uzun Vadeli İklim Değişiklikleri

PARIS – Kuzey Avrupa’da, bu yaz, İncil’deki mabetlerin günümüzün bir versiyonu gibi hissettiriyor. İnekler İsviçre’de susuzluktan ölüyor, İsveç’te yangınlar tırmanıyor, görkemli Dachstein buzul Avusturya’da eriyor.

Londra’da mağazalar fanlar ve klimalardan tükeniyor. Grönland’da, bir buz dağı o kadar büyük bir parçayı kırabilir ki, kıyıdaki yerleşimleri tahrip eden bir tsunamiyi tetikleyebilir. Geçtiğimiz hafta, İsveç’in en yüksek zirvesi olan Kebnekaise dağı, buzul ucunun eridikten sonra ilk sırada yer almıyordu.

Güney Avrupa daha da sıcaktır. İspanya ve Portekiz’deki sıcaklıkların bu hafta sonu 105-110 Fahrenheit seviyesine ulaşması bekleniyor. Cumartesi günü Portekiz’de birçok yer rekor seviyede yükseldi ve geçen hafta boyunca İspanya’da yüksek sıcaklıklardan iki kişi öldü ve Portekiz’de üçte biri.

Ancak, iklimin küresel ortalamadan daha hızlı ısındığı en kuzeydeki enlemlerde, Oxford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar ve Dünya Hava Durumu İlişkileri ağındaki bir araştırmaya göre, sıcaklıklar en uç nokta olmuştur .

Kuzey Avrupa’daki yedi hava istasyonundan gelen verileri analiz ederek, araştırmacılar bir topluluğun Kuzey Kutup Dairesi’ne ne kadar yakın olduğunu buldular, bu yaz sıcaklığının sıcaklık kaydında daha fazla olduğu ortaya çıktı. Norveç, İsveç ve Finlandiya’daki bir dizi şehir ve kasaba, bu yaz boyunca tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve Kuzey Kutup Dairesi yaklaşık 90 derecelik sıcaklıklar kaydeden kuzeydeki kasabalar oldu.

Sadece kuzey ve batı Avrupa’nın çoğu normalden daha sıcak değil, hava da daha düzensiz. Şiddetli yağmurlar ve şiddetli gök gürültülü fırtınalar Fransa’nın bazı bölgelerinde kuraklıklarla değişti. Hollanda’da, kuraklıktan ziyade bir kuraklık, deniz suyuna karşı yeterli tatlı su bulunmadığından, dikenler sistemini üzüyor.
Oxford çalışmasının ön sonuçları, bazı yerlerde, iklim değişikliğinin bu yaz Avrupa ısı dalgası olasılığını iki katından fazla artırdığını buldu.

İklim ve Çevre Bilimi Laboratuvarı müdür yardımcısı ve müdür yardımcısı François-Marie Bréon, “Geçmişte, her 10 yılda bir bu tür bir ısı dalgası vardı ve şimdi her iki yılda bir veya benzeri bir şeyimiz var” dedi. Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’ne bağlı bir araştırma enstitüsü. “Bu gerçekten iklim değişikliğinin işaretidir: Her zaman daha yoğun olmayan, ancak daha sık olan ısı dalgalarımız var.”

2060’dan sonra, en az 70.000 kişinin Avrupa’dan öldüğü 2003 yazında olduğu gibi, aykırı olarak görülen sıcaklıklar, “Hükümetler Arası İklim Paneli’nin başkan yardımcısı Jean Jouzel” dedi. Nobel Ödülü’nü kazandığı 2007 yılında değişti.

O, küresel ısınma eğilimlerinde dramatik bir yavaşlama olmadığı sürece, Avrupa’daki sıcaklıkları 120 dereceye kadar yükseltebileceğini söyledi.

Jouzel, “Bu gerçekten başka bir dünyaya girmektir” dedi. “Bu, Fransa ve Batı Avrupa’nın alışkın olmadığı bir dünya. Batı Avrupa için, küresel ısınmaya karşı etkin bir şekilde savaşmazsak, bu gerçekten de büyük bir iklim değişikliği. ”

Dachstein buzulu daha dramatik belirtilerden biridir. Meteorolog Klaus Reingruber gazetecilere verdiği demeçte, buzulun o kadar hızlı eridiğini çıplak gözle görebiliyorsunuz.

Uzun yıllar boyunca aşamalı olarak eridi, ancak bu yaz, en sıcak Haziran ayından sonra, ülkenin izlemeye başladığı 1767’den beri, Innsbruck Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre daha görünür hale geldi.

Günden güne ısıran Avrupalılar için, pratik problemlerin bir salması endişe verici hale geldi – başka bir yerde ya da nadiren gerçekleşmiş olabilecek zorluklar, ama daha önce hiç görülmemişti ki, günlük yaşamın gerçekleri haline gelebilirdi.

İklim değişikliğinin, Avrupalıların nasıl yaşadığı, ekonominin bazı kısımlarını potansiyel olarak yok ettiği veya azalttığı ve bu yılki halka açık alanlarda bu yıl yasaklanan yaz barbeküleri gibi sevilen yerel gelenekleri durduracak bir şey olarak giderek anlaşılmaktadır. İsveç’in ateş şansını azaltmak.

“Avrupa’da, her yıl Avrupalıların yaklaşık yüzde 5’i aşırı bir iklim olayıyla karşı karşıya kalıyorlar – bu bir sıcak dalgası, bir sel, bir kuraklık. Ancak, bu yüzyılın ikinci yarısında, küresel ısınmanın kontrol edilmemesi halinde, aşırı iklim olaylarıyla yüz yüze gelmek zorunda olan her üç kişiden iki Avrupalıyı görebiliyoruz, ”dedi Jouzel, The Lancet Gezegensel Sağlığı’ndaki son bir çalışmayı gerekçe gösterdi .

Hava limanlarını kapatan ve uçuşları geciktiren kış fırtınalarıydı. Ancak bu yaz Almanya’nın kuzeyindeki Hannover kentinde, 50 yaşındaki pistler 93 derecelik sıcağında yükseldi ve gezginler saatlerce ertelendi.

Kuzey Almanya’nın dört bir yanında ağaçlar, özellikle fidanlar, kuraklıktan çok etkilendi ve şehirler yerel ağaçlara yardım etmek için vatandaşlar arıyorlar. Bahçe hortumlarını evlerinden sürükleyerek ya da su kovalarını yakındaki ağaçlara sürükleyerek karşılık verdiler.

Alpler boyunca, özellikle de İrlanda’nın doğusundaki İsviçre ve Batı Avusturya’da, su kıtlığı o kadar şiddetli olmuştur ki, yerel süt ineklerini beslemek için meralarda yeterince saman yoktur. Bu nedenle çiftçiler, kış mevsimi stoklarına dalmak zorunda kalıyorlar ve yıl içinde hayvancılık için ne yapacaklarını azaltıyorlar.

Sürülerin otlatmak için yaz aylarında yüksek meralara götürüldüğü İsviçre’de, kuraklık su olmadan inekleri mahvediyor. Çiftçiler, ülkedeki helikopter birliklerine ve İsviçre Hava Kuvvetlerine, sürüleri canlı tutmak için her hafta binlerce galon su taşımaları için döndüler.

İsviçre Helikopter Derneği sözcüsü Christian Garmann, “Durum çok ciddi” dedi. “Binlerce yıldır, inekler küçük sulama deliklerinde su alabilirler. Şimdi birçok yerde kuru. ”

Garmann, derneğin bir yardım misyonunu üstlenmesinin son kez 2003 yazında olduğunu, ancak bu yıl bazı çiftçilerin kendi sürülerini kesmeyi düşünerek “durum daha aşırı” olduğunu belirtti.

Helikopter dernek üyesi Heli-Linth’ın genel müdürü Reto Rüesch, şirketin her bir yarışta 250 galon taşıyarak günde 30 ila 40 sefer düzenlediğini söyledi.

Fransa’da, sıcak hava şimdiye kadar rekor kırmadı. Ancak bu genel bir trendin parçasıdır – bu Temmuz en sıcak üç kayıttan biridir – ve ülke çapında ince değişiklikler yaşanmaktadır. Bunların arasında yükselen deniz seviyeleri, iklim bilimcisi olan Bay Bréon’un korktuğu göz ardı ediliyor.

Bréon, “Bugün deniz seviyesi yılda üç milimetre ya da üç ila dört milimetre arasında artıyor” dedi. “Biri bunun çok fazla olmadığını düşünebilir, ama aksi takdirde ısrar edicem çünkü tamamen tersinmez.”
“Paris iklim anlaşmasına saygı duyuyor ve sıcaklıkları, sanayi öncesi dönemden iki kat yüksek bir seviyede dengelemeyi başarsak bile, deniz seviyesi yüzlerce yıl boyunca yükselmeye devam edecek. Zaten mahkum olan kıyı şehirleri var ”dedi.

Bunların arasında Akdeniz’deki Camargue, hem İngiliz Kanalı hem de Atlantik kıyısı boyunca ve Bordeaux yakınlarındaki bölge olan Vendée ve Gironde’de bulunur. Bazı yerlerde, zaten arazi ve ev değerlerini ve kuş habitatlarını etkiliyor.

İngiltere’de, neredeyse tüm Avrupa’da olduğu gibi, büyüyen desenler değişiyor. Kuraklık gıda fiyatlarını artırdı ve zımbalar bu düşüşe kısa sürede cevap verebilir.

Temmuz ayında, çiftçiler süpermarketler ile yapılan sözleşmeleri karşılamak için denizaşırı ülkelerden marulla uçmak zorunda kaldılar. Bir kargo firması , tek bir sıcak Temmuz haftasonu boyunca Los Angeles’tan 30.000 tane marulda uçtuğunu açıkladı.

İrlanda’daki kuraklık, süt üreticilerinin gelirinin bu yıl yarısında kesileceği anlamına geliyor, diyor devletin tarım danışmanlığı kurumu Teagasc.

İsveç, İsveç Acenteleri Ajansı’ndan David Sundström’e göre, 61.000 dönümlük ormanı yok eden orman yangınlarından başlayarak, sıcak hava koşullarından en şiddetli yankılara maruz kaldı. Yaban yangınları hala yanıyor, ancak yükseklikleri ne kadar yüksek olsa da.

Kuraklık ayrıca ikonik İskandinavya bilberries (yaban mersini benzeri), böğürtlen (ahududu ve böğürtlenlere benzer, ama genellikle sarı veya turuncu) ve kırmızı lingonberries üretimini de ciddi biçimde incitti.

62 yaşındaki Sylve Bjorkmanm, çiftçilerden dut ürünleri satın aldığını ve her yıl Tayland’dan 1000 işçi aldığını söyledi. İsveç’in kuzeyindeki Vasterbotten’den Vasterbotten’dan, toplayıcıları için çilek aradığı bir telefon görüşmesinde, sıcak havaların daha küçük bir hasat anlamına geldiği için, yaban mersini fiyatları yüzde 30-35 arttı

Cloudberry hasatı da güzeldi, çünkü güzel Alp meyvesi için çok sıcaktı.

Bjorkmann, “Erken bir sezon geçirdik ve cloudberries gerçekten hızlı bir şekilde olgunlaştı.” Diyerek, berry sezonunun çok geç gelen toplayıcıların gelişini geride bıraktığını söyledi.

Düzeltme : 6 Ağustos 2018
Bu makalenin önceki bir sürümü Reto Rüesch’in üyeliğini yanlış tanımlamıştır. Helikopter derneklerinin değil, İsviçre Helikopter Birliği’nin bir üyesi olan Heli-Linth’ın genel müdürüdür.

Raporlama, Paris’teki Aurelien Breeden ve Emma Bubola tarafından sağlanmıştır; Berlin’de Melissa Eddy ve Christopher Schuetze; Roma’da Elisabetta Povoledo; Brüksel’deki Milan Schreuer; Madrid’de Rafael Minder; Stockholm’de Christina Anderson; Londra’da Ceylan Yeginsu ve Palko Karasz; Dublin’deki Ed O’Loughlin; ve Atina’da Niki Kitsantonis.

Bizi desteklemek isterseniz WWW-AGAR-BLOG Destek kodumuzu kullanabilirsiniz.  Want to support us? Use our Support-a-Creator code