Oyunlar

Black Ops 4’s Blackout Vs. Fortnite Vs. PUBG Fark Nedir?

Savaş royale kavramının, Call of Duty gibi uzun süredir devam eden bir dizinin, serseriye katılmaya karar verdiği zaman göz önünde bulundurulması gereken bir güç olduğunu biliyorsunuz. Black Ops 4 , Blackout’u tanıttı. Dizinin son kişi olarak kabul edilen deathmatch’ın yorumu, yeni modda bol bol zaman geçirdik. Yani, eğer savaş royale çılgınlığına yakalanmıyorsanız ya da Black Ops 4’ün Fortnite ve PlayerUnknown’ın Battlegrounds’unun en iyi köpeklerinden nasıl ayrıldığını bilmek istiyorsanız, sizi ele aldık.

Ayrıntıya girmeden önce, Call of Duty: Black Ops 4’ün Blackout’a ek olarak övülen Zombies modunun ve geleneksel çok oyunculu modların yeni bir versiyonu olan tam fiyatlı 60 $ ‘lık bir oyun olduğunu unutmayın (ancak standart tek oyuncu yok) kampanya). Oyun, 12 Ekim’de PS4, Xbox One ve PC için yayınlanacak. Fortnite: Battle Royale, iOS ve Android gibi hemen hemen her modern platformda ücretsiz oynanabilir ve oynanabilir. Fortnite ayrıca, Dünyayı Kurtar, ancak sadece PS4, Xbox One ve PC’de 40’ıncı Kurtarıcı Paketi satın alırsanız, Boynuz tabanlı hayatta kalma modunu içerir, ancak Epic bu sene bu modun serbest kalacağını söyler. PUBG şu anda PC ve Xbox One’da 30 $ ve iOS ve Android’de ücretsiz olarak oynanabiliyor.

Görev Çağrısı: black Ops 4 – Karartma
Black Ops 4’ün Karartma modu, savaş royale muadillerinin temellerini paylaşıyor. En fazla 100 oyuncu, iki veya dört kişilik takımlarda veya solo maçlarda geniş açık, genişleyen bir haritanın üzerine havaya uçurulur. Herkesin bir hayatı vardır ve amaç son oyuncu veya takımın ayakta durmasıdır. Çiftler ve (ler) dörtlülerde, oyuncular takım arkadaşlarının kanamadan önce kısa bir süre içinde yeniden canlandırılabilir. Ve elbette, sürekli küçülen bir ölümcül daire, maç ilerledikçe ve sayıları azaltarak oyuncuları çatışmaya zorlar.

Yağma, PUBG’ye benzer şekilde, silahlar, cephane, ataşmanlar, el bombaları ve iyileştirme öğeleri yere ve yapıların içine dağılmış durumdadır ve değerli dişli içeren tedarik kasaları bazen haritaya düşmektedir. Silahlar, oldukça akıcı bir envanter menüsünde kapsamlar, tutamaklar ve namlu ekleri ile kandırılabilir. Taksit ve eşya ağırlığı hakkında endişelenmenize gerek kalmayacak olsa da, sırt çantaları size ekstra eşya taşımak için envanterinizde ek alan sağlar – diğer iki oyun arasında bir tür orta yol.

Blackout’un çekici faktörlerinden biri, Call of Duty oyunudur. Bu, 15 yaşındaki franchise’ın çok daha büyük bir ölçekte tanındığı pürüzsüz, rafine bir hareket ve çekim anlamına gelir. Ancak Call of Duty, Blackout için yeni bir balistik model oluşturdu; oyuncular artık uzun mesafelerde mermi düşüşünü hesaba katmak zorunda kalacaklar. Oyun, üçüncü şahıslarda kullanılmasına rağmen, sadece birinci şahıs atıcı olarak kalır – PUBG, isteğe bağlı birinci şahıs maçlarına sahiptir ve Fortnite kesinlikle üçüncü şahıstır.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.


Araçlara gelince, harita ATV’ler, kargo kamyonları ve sürat motorları ile doludur. Ancak, helikopterin hesabını yaparken harita geçişi diğer savaş royalesinden oldukça farklıdır; Fortnite ve PUBG, kontrol edilebilir uçaklara sahip değildir. Helikopterden çıkmak ya da yüksek binalardan atlamak da kanatlarınızı kullanarak mümkün olabiliyor, bu da dikeyliği, aksi halde olduğundan daha büyük bir faktör haline getiriyor.

Blackout’taki başka bir bükülme, Sığınma Bölgesi’nden ve haritadaki birkaç cepten AI kontrollü zombi ordularını içerdiğinden, PvP’nin kesinlikle katı olmamasıdır. Zombilere karşı savaşmak, dikkat çeken Ray Gun gibi yüksek seviyeli bir donanıma yol açabilir, ancak bu düşük malzeme için riskli ve maliyetlidir.

Blackout ayrıca franchise’ın Perk sistemini ve Uzman yeteneklerini benzersiz bir şekilde birleştirir; ganimet gibi muamele görürler. Perks, sınırlı bir süre için pasif bonuslar veren sarf malzemeleri olarak çalışır. Örneğin, Stimulant sağlığınızı üç dakikalık bir pencere için 100 artırır ve Paranoia, ADS aracılığıyla bir düşman tarafından hedeflendiğiniz zaman için bir ses işaretini etkinleştirir. Her biri belirli senaryolarda özellikle etkili olabilir. Barikat, grappling hook veya sensor dart gibi uzman ekipman, bir maç sırasında bulunan ve herhangi bir uzmana bağlı olmayan nadir öğelerdir.

Genel savaş royale formülü Black Ops 4’te pek fazla değişmezken, önceki oyunların daha küçük bileşenleri bir Call of Duty tadıyla daha erişilebilir bir şey için Blackout’a doğru ilerliyor.

Fortnite: Savaş Royale
Fortnite’i hemen öne çıkaran özellik, inşaattır. Fortnite’deki başarı, harita etrafında topladığınız materyallerle duvarları, zeminleri ve rampaları hızlı bir şekilde inşa etme yeteneğinize bağlıdır. Oyuncular, değişen dayanıklılık ve inşaat zamanlaması ile üç ayrı malzeme türü (ahşap, tuğla, çelik) olduğunu akılda tutmak zorundadırlar. Orijinal Save The World (Dünyayı Kaydet) modundan sadece bir taşeron gibi görünebilir, ancak kendinizi korumak ve etkili savaş fırsatları yaratmak için bu yapı taşlarını birbirine bağlamanın akıllıca yollarını öğrenmek kesinlikle hayati önem taşır.

Fortnite düzenli olarak mevsimlere doğru gelişir. Oyunun yeni kalmasını sağlamak için yeni zorluklar kazanmak veya yeni ürünler vermekle ilgili değil. Yeni mevsimler, haritayı, tüm kasabaların tamamen yeniden tasarlanan alanlara çekilmesinden farklı olarak değiştirir. Şu andan itibaren, haritanın ortasında yüzen bir ada var ve şimdi bataklıkların bulunduğu bir çöl biyomudur. Epic’in sürekli değişen Fortnite’ye olan azıcık özlemi, aynı haritayı tekrar tekrar oynamanın tekdüzeliğidir. Ve tüm bu değişikliklerin merkezi bir temaya bağlı olması, diğer oyunların yakalamadığı bir festival havası sağlıyor.

Ekipman zamanla değişiyor. Av tüfeği, saldırı tüfekleri, tabancalar ve SMG’lerin hala renkli katmanları olsa da, güdümlü füze ya da avcı gibi yeni silahlar savaş karşılaşmalarını değiştirebilir. Disko el bombası ya da fırlatma rampası gibi uzun süren ürünler, zorlayıcı bir kullanım çantası sunarken, saçma, açık yürekli doğanın içine giriyor. Araçlar orijinal olarak Fortnite’den çıkarıldı, ancak geliştirici Epic daha sonra haritanın etrafında biraz daha hızlı gezinmek için bir golf arabası tanıttı. Sınırlı süreli oyun modları ayrıca 50v50, 20, Explosives Only veya Snipers Only takımları gibi Fortnite’a da yayılır. Epic de gülmekten korkmuyor; Sezon 4 süper kahramanlara dayanıyordu ve hatta oyuncuları aşırı derecede güçsüz ve eğlenceli yetenekleri olan Marvel kötü adam Thanos’a dönüştüren Infinity Gauntlet’i de içeriyordu.

Bedava oynanabilen bir oyun olduğu için mikro transferler var. Bir savaş pastası, birçok ödüle layık görülmesi ve V-Bucks’ın birçok kozmetik ürünü elde etmek için oyun içi para birimi olarak hareket etmesine izin verir; Satın alınabilir içerik oyun oynamayı etkilemez.

Fortnite hızlı ve gevşek bir şekilde oynar, bu da kolay bir şekilde yakalanır ve çizgi film estetiği davetkar hissettirir. Fakat bu, Zafer Royale’yi kazanmak için gereken beceri seviyesinden uzaklaşmaz çünkü yüksek seviyeli oyun, yüksek basınçlı durumlarda birden fazla sistemi hokkabazlaştırmanıza neden olur.

OyuncuUnyandaki Savaş Alanları (PUBG)
PUBG’nin son royale trendinin progeni olduğunu ve takip eden benzer oyunları (Fortnite dahil) etkilediğini söylemek güvenli. PUBG, oyunun köklerinin ARMA oyunları için savaş royale modlarına kadar izlenebildiği göz önüne alındığında, bir askeri sim’e çok daha yakın oynar. Oyuncu hareketi çok daha kasıtlı ve daha yavaş tempolu ve hasar ve balistik modelleri Call of Duty ve Fortnite ile karşılaştırıldığında gerçekçiliğe biraz daha yakındır. Silahlar, etkili bir şekilde kullanmak için daha fazla hassasiyet gerektirir, ancak ekleri – kapsamlar ve çeneler – başka türlü olmayacakları durumlarda onları uygun hale getirebilir. Airdropped tedarik kasaları güçlü dişli sunuyor, ama tabii ki yağma ederken sizi düşmanlara vurma riski taşıyor.

PUBG’de, durumsal farkındalık ve doğru taktik kararlar hakkında daha fazla mücadele veren hiçbir inşaat veya özel yetenek yok. Duman bombaları ve flashbang’lar, nişan alma yeteneklerinizin ana takviyeleridir. Otomobiller, motosikletler ve tekneler, sizi haritalarda gezinip, sadece yürüyerek kalmaktan çok daha hızlı olabilirler, ancak sizi zorlu noktalardan da kurtarmaya yardımcı olabilirler. Sonuç olarak, itfaiyeciler çok daha gergin hisseder ve karşılaşmaların beklentisi zor olabilir. Eğer savunmasız bir pozisyonda yakalanırsanız, yapabileceğiniz çok az şey var ama hatalarınızla başa çıkabilirsiniz.

PUBG artık farklı oyun tarzlarını vurgulayan birden fazla haritaya sahip. Erangel, kasabalar arasındaki yeşillik ve orman doldurma boşlukları ile geleneksel büyük ölçekli harita görevi görürken, Miramar çorak çölde bir oturma ördeği bırakır. Sanhok, tropikal bir ortamda kompakt bir haritada daha hızlı tempolu bir eşleşme sunuyor. Ve bu yılın sonunda, dördüncü bir harita, kendi benzersiz taktik fırsatlarını sunması muhtemel, karla kaplı bir tema getirecek. PUBG ayrıca eğitim modu, resmiyete sahip ölüm eşlemesi ve daha büyük takım boyutları gibi alternatif oyun türlerine de girmiştir. Ayrıca üçüncü veya ilk kişi maçlarında oynamayı da seçebilirsiniz.

PUBG’nin bir fiyat etiketi olmasına rağmen, mikro transferler oyunun ekonomisinin bir parçası olmaya devam ediyor. Artık, Fortnite’e benzer bir savaş geçidi var, böylece BP’den elde ettiğiniz rastgele yağma sandıklarının dışında farklı kozmetikler kazanabilirsiniz (oynayarak kazanılan para birimi).

Hangisini Oynanmalı?
Bu sorunun cevabı, havasında olduğunuza göre değişir. Bir spektrumun iki ucu Fortnite ve PUBG ise, Call of Duty: Black Ops 4 Blackout ortada bir yerdedir. Call of Duty franchise sahiplerinin sağlam temelini temel alarak, oyunculara taktik esneklik sağlarken, askeri tarz yaklaşımına da geçiyor. Fortnite söz konusu olduğunda oyunda birkaç tane daha sistem var, ancak ışıklandırılmış doğası ve ısrarlı evrimi onu gruptan ayırıyor; Sadece inşaat mekaniğinden kaçmadığını biliyorum. Hardcore askeri sims daha fazla zevkiniz varsa, o zaman PUBG senin oyunun olacak.

Diğer savaş royale tarzı oyunlar , PC ve PS4’te ücretsiz oynanabilen H1Z1 gibi . H1Z1, PUBG sahneye çıkmadan önce Steam’de erken bir erişim başlığıydı ve bu modda kolay bir şekilde ilerliyor. Battlefield franchise’in savaş royale versiyonu, bu yıl Battlefield V’deki Firestorm ile çıkıyor . Firestorm, geliştiricinin DICE’ın “şimdiye kadarki en büyük Battlefield haritası” nı aradığı 16 takımın dört takımını çukurlaştırdığını biliyoruz. Oyun 20 Kasım’da PS4, Xbox One ve PC için başlattı.

Ek Kapsama:
Görev Çağrısı üzerine son: Black Ops 4
Görev Çağrısı: Black Ops 4 Yayın Tarihi, Karartma, Zombiler ve Bildiğimiz Her Şey
Görev Çağrısı: Black Ops 4 50 GB Günlük Bir Güncellemeye İhtiyacı Var
Görev Çağrısı: Black Ops 4’ün Ücretsiz DLC Planları Detaylandırılmış, PS4 Münhasırlığı Geri Ölçeklendirildi
Neden Duty Call: Black Ops 4 Geleneksel Bir Kampanya Yok
Görev Çağrısının Tarihi: Siyah Ops
Fortnite üzerinde son
Fortnite Week 2 Zorluklar: Bozuk Alanları Ziyaret Et, Gölge Taşlarını Kullan ve Daha Fazlası (Sezon 6)
Fortnite Dev Anti-Cheat Şirketini Satın Aldı
Fortnite Season 6’nın Yeni Skins, Spreyleri, Emotları ve Savaş Geçişi Kozmetiklerini Gör
Daha fazla Fortnite Halloween Skins Yeni 6.02 Güncellemesi Sürümüyle Sızdı
Fortnite Yama Notları (6.02 Güncellemesi): Disko Hakimiyeti, Quad Launcher ve Daha Fazlası
PUBG üzerinde son
PC’de PUBG için Yeni Güncelleme; İşte Tam Yama Notları
PUBG Xbox One Güncelleme Sonunda BP Değişim Ekler; İşte Tam Yama Notları
Yeni bir ilana göre PUBG PS4 geliyor
PUBG Mobile On 100 Milyon İndirme Hits

Bizi desteklemek isterseniz WWW-AGAR-BLOG Destek kodumuzu kullanabilirsiniz.  Want to support us? Use our Support-a-Creator code