DUNYA'DAN HABERLER

Endonezya’da Deprem 130’Kişi Hayatını Kaybetti

Lombok adasındaki kurtarma işçileri, hayatta kalanları ve ölüleri bulma çabalarını yoğunlaştırdılar.
BANGSAL, Endonezya (AP) – En az 131 kişinin ölümüne neden olan güçlü bir depremden sonra mücadele eden Endonezya adasının izole bölgelerine ulaşmaya yardım ederken, kurtarıcılar Çarşamba günü molozdan başka bir beden çekerek ölüleri bulma çabalarını ikiye katladı.

Gönüllüler ve kurtarma personeli, Pazar akşamı 7.0 deprem büyüklüğünde Lombok’ta evsiz kalan on binlerce insan için daha geçici barınaklar kuruyordu. Kamyonlardan su, gıda ve tıbbi malzeme dağıtılıyordu.

Ordu, yiyecek, ilaç, battaniye, tarla çadırı ve su tankerleri taşıyan beş uçağın Çarşamba günü ada için Cakarta’dan ayrıldığını söyledi.

ENDONEZYA’NIN DOĞUSUNDAKİ LOMBOK ADASI’NDA MEYDANA GELEN 7 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREM

Adanın kuzeyindeki Bangsal ilçesinde Çarşamba sabahı çöken bir caminin molozundan bir kadın cesedi ele geçirildi.

Ulusal afet ajansının sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, ölüm sayısının Salı günü 105 ‘den 131’ e yükseldiğini söyledi.
Bir basın toplantısında diğer ölümlerle ilgili raporlar olduğunu, ancak hala doğrulanması gerektiğini söyledi. Ücretin artması bekleniyor, dedi.

Yaklaşık 2,500 kişi ağır yaralanmalarla hastaneye kaldırıldı ve binlerce evin zarar görmesi nedeniyle 156.000’den fazla kişi yerinden edildi.

Yetkililer, elektrik kesintilerinden ve otellerin zarar görmesinden ötürü üç tatil köyünden tahliye edilmek isteyen tüm turistlerin, 5 bin kişiden oluşan tekneyle ayrıldığını söyledi.

Bizi desteklemek isterseniz WWW-AGAR-BLOG Destek kodumuzu kullanabilirsiniz.  Want to support us? Use our Support-a-Creator code