DUNYA'DAN HABERLER

İsrail ile Gazze Arasında Ateşkes

JERUSALEM – İsrail ile Gazze’nin Hamas yöneticileri arasındaki uzun vadeli ateşkes konuşması, Çarşamba günü geç saatlerde ve Perşembe günü İsrail sınırının Filistinli militanlarla son darbelerdeki son darbelerdeki darbeleri işlemiş olması nedeniyle Çarşamba günü geç saatlerde kesintiye uğradı. çatışmalar.

Hamas’ın Gazze Sağlık Bakanlığı’na yaptığı açıklamada, Hamas’ın Gazze Şeridi’ndeki Deir el-Balah’taki bir hava saldırısında hamile bir kadının, İnas Khammash ve 18 aylık kızının öldürüldüğünü söyledi. Bir İsrail askeri sözcüsü, sivil kayıpların raporunu derhal yorumlayamadı.

İsrail ordusuna göre, Filistinli militan gruplar gece yarısı İsrail’in güneyinde yaklaşık 70 roket ve harç mermisi yaktılar. Birçoğu açık arazide toprağa verildi ancak en az dört tanesi Sderot İsrail sınır kasabasına çarparak çeşitli yaralanmalara ve maddi hasara yol açtı.

Gelişmiş bölgelere yönelen en az 11 roket, İsrail’in Demir Kubbesi hava savunma sistemi tarafından ele geçirildi.

İsrail Hava Kuvvetleri, bir fabrika olarak tünel parçaları ve bir tünel şaftı üreten bir askeriye de dahil olmak üzere, Gazze’deki hedeflere yönelik saldırı dalgaları gerçekleştirdi. Ordu, aynı zamanda İsrail topraklarında bir roket fırlatmış olan bir manga taşıdığını belirten bir araca bir füze saldırısının videosunu da dağıttı.
Gazze Sağlık Bakanlığı, bu grevde 30 yaşındaki bir adamın öldürüldüğünü söyledi. Bayan Khammash’ın kocası dahil en az dokuz Filistinlinin hava saldırıları serisinde yaralandığı bildirildi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu gece yarısından sonra acil durum toplantısı için savunma bakanı ve askeri şefleriyle bir araya geldi.

İsrail hava saldırıları, son birkaç hafta içinde bir önceki turda olduğu gibi hemen hemen yoğun görünmüyordu ve Filistin ateşi çoğunlukla nüfus merkezlerinden ziyade sınır bölgelere çarpmak üzere kalibre edildi. Mısırlı arabulucular tarafından sarsıcı ateşkesin yeniden sağlanması için aceleyle çaba gösterildiğine dair haberler vardı.

Ancak, düşmanlıkların daha geniş bir çatışmaya dönüşmesi tehlikesi vardı. İsrail, roket ateşini ve Gazze militanlarının sınır çiti boyunca uçtuğu ateşli uçurtma ve balonları sonlandırmaya çalışıyor. Gazze’yi 11 yıldır yöneten İslamcı militan grubu Hamas, bölgedeki caydırıcı dengeyi değiştirmeye çalışıyor ve Gazze’ye yapılan her İsrail saldırısına tepki gösteriyor.
Hamas’ın silahlı kanadıyla ilgili bir açıklamada Hamas liderlerinden Issam Daalees, “Kassam Tugayları, saldırganlıkla yüzleşmek ve halkını savunmak için hazır ve hazırlar” dedi. “Düşman, çatışmanın kurallarını tek taraflı olarak kabul edemeyeceğini ve onun aptallığının sonuçlarını taşıması gerektiğini anlamalı.”

Sderot’ta, bir roket parçası bir evin çatısına girdi ve oturma odasına çarptı.

Evin sahibi Albert Hofi, İsrailli bir televizyon muhabirine yaptığı açıklamada, vurulmadan önceki eşi Shula’yı bodrum katının emniyetine götürdüğünü söyledi. Roket shard tavanda yuvarlak bir delik bıraktı ve yer karolarını kırdı, ancak oturma odasının geri kalanı sağlamdı.

Bay Hofi muhabirine sessiz tavırlarını açıklarken “Ne yazık ki duruma alıştık” dedi. Konuştukça bir roket uyarısı çıktı ve Bay Hofi ve televizyon ekibi bodruma yöneldi.

Hafta, olası bir ilerleme olasılığı ile başladı. Sürgünde yaşayanlar da dahil olmak üzere, Hamas yetkililerinin üst düzey bir heyeti, Gazze’ye İsrail ve Mısır’ın empoze ettiği Gazze ablukasının kolaylaştırılması karşılığında İsrail ile ateşkesin istikrara kavuşturulması için Mısır ve Birleşmiş Milletler önerilerini görüşmek üzere Gazze’de toplandı.

Bay Netanyahu, Kolombiya’ya bir ziyareti erteledi ve durum hakkında stratejik bir tartışma için geçen Pazar günü güvenlik kabiniyle görüştü.

Ancak, geniş bir anlaşmanın yakın olduğuna dair hiçbir işaret yoktu. Saatlerce yapılan kabine toplantısının sonunda, İsrail askeri personel şefi General Gadi Eisenkot’un “Gazze ile ilgili durum hakkında güvenlik kabinesini güncellediğini” ve ordunun “herhangi bir senaryo için hazır olduğunu” belirten bir bildiri yayınladı. .”

Üst düzey bir Hamas yetkilisi, Halil el-Hayya, Çarşamba günü erken saatlerde Hamas’ın bir anlaşmaya açıldığını ileri sürdü ancak İsrail’i ateşkes anlaşmasını ihlal etmekle suçladı ve Hamas’ın İsrail’e “yeni denklemler ya da yeni yer.”

Gece vakti geldiğinde, sınır boyunca sessiz kalmak için Gazze’ye acil insani yardım içeren sınırlı bir anlaşma olasılığı bile belirsiz görünüyordu.

Birleşmiş Milletler’in bölgeye özel elçisi olan Nickolay Mladenov, Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Gazze’deki insani, güvenlik ve siyasi krizin hiç kimsenin istemediği yıkıcı bir ihtilafa neden olduğu konusunda aylarca uyarıyorum.

Mart ayından bu yana gerginlikler Hamas’ın İsrail ve Gazze’yi ayıran çit boyunca kitlesel şiddetli protesto gösterileri düzenlemeye başlamasıyla başladı. Gazze sağlık görevlilerine göre, İsrail keskin nişancıları 150’den fazla silahsız Filistinlileri öldürdüler. İsrail ordusu ise çitin ihlallerini önlemek ve Gazze militanlarının sınır komşularındaki askerlerine veya sivillere karşı saldırılarını önlemek için harekete geçtiğini söylüyor.

Bu sürtüşme, Filistinli harç ve roket ateşinin ve İsrail hava saldırılarının dalgalarının tırmanan değişimlerine dönüştü.

Bu son şiddet olayında görünen bir yanlış hesaplamalar rol oynadı.

Salı günü, İsrail ordusu, silahların sınır çiti boyunca askere giden bir Hamas görevinden kovulduğunu söyledi. Asker, iki Hamas militanının öldürülmesiyle birlikte bir tank kabuğunu ateşledi.

Ancak Hamas, keskin nişancılarının askeri tatbikatın bir parçası olarak ateşlendiğini ve İsrail ordusunu hedef almadığını, daha sonra İsrail ordusunun onayladığı bir iddia olduğunu söyledi.

Hamas cevap vereceğine söz verdi. Çarşamba öğleden sonra, sınır boyunca yeni bir engel inşa eden sivillerin Gazze’den ateş açıldı. Bir mühendislik aracı vuruldu, ancak sürücü yaralanmadan kurtuldu. İsrailli tank yangını daha önce tahliye edilmiş bir Hamas görevine çarptı. Saatler sonra, Hamas roket ateşiyle karşılık verdi.

Bizi desteklemek isterseniz WWW-AGAR-BLOG Destek kodumuzu kullanabilirsiniz.  Want to support us? Use our Support-a-Creator code