DUNYA'DAN HABERLER

Uluslararası bağış için … dako: Sıcak yaz aperatif!

Lasithi için “Lanturio”, Hanioti için “baykuş” ya da birçokları için “dakos”: Sizin de diyebileceğimiz gibi, bunun değeri, ötesinin farkına varılmasıyla birlikte düşünebileceğimizden çok daha popüler olduğunu kanıtlıyor. sadece Girit değil, Yunanistan’ın da sınırları.

Avusturya gazetesi Der Standard’ın gastronomi sütunu, yaz aylarında ılık günler için ideal ve lezzetli atıştırmalık olarak Dako’yu böyle gösteriyor.

Tarif sayfasında, belirtildiği gibi, Yunanistan’daki fakirlerin besinleri olan Girit fıstığı tarihine kısa bir atıf yapılır.

Ardından, arpa cevizinin dakosunun Girit’teki tüm restoranlarda sunulduğu ve Viyana’da Yunan şarküteri olarak satıldığı belirtilmektedir.

“Eğer daha da otantik isterseniz, kendiniz pişirebilirsiniz. Klasik reçete hazırlama adımlarını takip eden makalede, diğer günlerin yanı sıra, pek çok gün için çok zor ve “sürdürülmemektedir”.

Girit’te dakos genellikle koyun ve keçi sütünden yapılan bir krem ​​peynir olan myzithra ile servis edilir. Alternatif olarak, aynı zamanda olgun domatesleri de doğrayabilirsiniz.

Listelenen tarif brimsen veya beyaz peynir, zeytin sazları, zeytinyağı ve kekik ile yapılır.

Bizi desteklemek isterseniz WWW-AGAR-BLOG Destek kodumuzu kullanabilirsiniz.  Want to support us? Use our Support-a-Creator code