DUNYA'DAN HABERLER

Yüksek Kira İyi Bir Yatırım Olabilir mi?

Bir eve sahip olmak onlarca yıl boyunca Amerikan Rüyası’nın bir parçası olmuştur. Belli bir zenginlik seviyesine ve onunla birlikte gelen istikrara ulaşmanın bir işaretiydi. Ve çoğu için, bu harika bir yatırımdı.

Fakat bu rüyanın gerçekleşmesi artık bir sapma. Konut maliyetleri ülke genelinde ulaşılamayacak düzeylere yükseldikçe, 40 yaşın altındaki artan sayıda insanın hiç bir zaman bir ev sahibi olmayacakları gerçeğini kabul etmesi gerekiyor . Bunun yerine, anne babalarının ev sahipleri olduklarında, aylık gelirlerinin yarısından fazlasını asla sahip olamayacakları bir yere harcadıkları zamanları geçtikten sonra kiralamaya devam ediyorlar. Ve bu, ortalama Amerikan finansının çürüyen durumunun (uygun) bir örneği olarak kullanılsa da , Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu’ndan yeni bir çalışma belgesi aslında, aslında kiralamanın kendi başına iyi bir yatırım olduğunu savunuyor.

Mantıklı. Makalenin yazarları olarak, Princeton Üniversitesi ve doktora öğrencisi ekonomi profesörü Esteban Rossi-Hansberg ve Adrien Bilal, “bireylerin konumları iş olanaklarını, yaşam olanaklarını ve konut maliyetlerini belirler.” Diyorlar. Bir mülkte birkaç on yıl içinde, kiracılar bir yer varlığına yatırım yapıyor. Ve herhangi bir varlık gibi, geri dönüş oranı açısından düşünmek zorundasınız – orada yaşamaktan ne çıkacaksınız?
Birçok insan iş olanakları, iyi okullar, kültürel teklifler vb. İçin yüksek bir yaşam maliyeti olan yerlerde kiralar. (Kişisel bir notla, dün yazdığım gibi , New York’ta yaşamak beni sadece medya dünyasının merkez üssüne sokmaz. ama hayal edebileceğiniz her mesleğin uzmanları tarafından barındırılan herhangi bir sayıda ders ve atölye çalışmasına çok yakın.)

Yazarlar, “Varlığın daha fazlasını satın almak, bugün daha pahalı olan ancak yarın daha iyi geri dönüşler sunan daha iyi konumlara geçmeyi gerektirirken, varlık satmak, çok az fırsatla daha ucuz yerlere taşınmayı ima ediyor” diye yazıyor .

CityLab gazetenin argümanını yıkıyor:

Daha pahalı ve rahatça yüklü bir şehre taşınmayı seçtiyseniz, kaynakları geleceğe taşıyorsunuz yani tasarruf ediyorsunuz! Kendinizi daha yüksek maaş ve insan sermayesi fırsatlarına yaklaştırırken, Rossi-Hansberg ve Bilal tartışıyor. Flipside, daha düşük bir yaşam maliyeti olan ancak daha az ekonomik avantajı olan bir topluma yeniden yerleştiğinizde, gelecekte kazanmış olabileceğiniz, yani ödünç aldığınız kaynakları bugün çekiyorsunuz.

Tabii ki, herkesin bu anlamda “tasarruf” etmeyeceği de unutulmamalıdır, tıpkı herkesin her ay acil yardım fonu ya da 401 (k) için para ayırmadığı gibi.

Fakat CityLab’in yazdığı gibi, orada çok yıllık bir otorite için güzel bir psikolojik numara olabilir: Kirayı, sizin ve çocuğunuzun gelecekteki fırsatlarında bir yatırım kazancı olarak düşünün.

Bizi desteklemek isterseniz WWW-AGAR-BLOG Destek kodumuzu kullanabilirsiniz.  Want to support us? Use our Support-a-Creator code